kočkopes

Tyto stránky jsou věnované všem našim zvířátkům ať už živým,nebo těm,které už odešli do zvířecího nebe. http://www.travian.cz/?uc=cz12_6180

Nebezpečí otrav v domácnosti

Nový příspěvek

Víte jaké přípravky, které máte doma, mohou ublížit Vašim mazlíčkům?

Jak předejít tomu, aby se vaše kočička otrávila ?

            Jestlipak jste v poslední době zkontrolovali stav vaší domácí lékárničky? Zvláště v létě, kdy jsou práce na zahradě v plném proudu skladujete například pesticidy na uzamčeném místě ? Když uklízíte dům, uchováváte jídlo, alkohol nebo tabákové výrobky na bezpečném místě ? Tato opatření jsou nezbytná pro domácnosti s malými dětmi, ale v domácnostech se zvířátky se musí dodržovat také! Pojďme si tedy podívat, před čím vším je potřeba mít se na pozoru.
Jed je jakákoliv látka škodlivá pro tělo zvířete. Zvířecí návnady jsou chutné jedy, které povzbuzují přijímání potravy a tím způsobují otravy při trávení. Kočky jsou od přírody zvídavé a mají tendenci všude vlézt a všechno prohledat, což znamená kontakt s hmyzem, mrtvými zvířaty a jedovatými rostlinami. Také to znamená, že ve spoustě případů, kdy je podezření na otravu je původce neznámý.

            Pokud máte podezření, že vaše kočka pozřela nějakou látku popsanou níže v seznamu nebo pokud vykazuje níže popsané příznaky , měli byste okamžitě zavolat pohotovost nebo vašeho veterináře. Ujistěte se, že u sebe máte obaly či krabičky nebo zbytky jakýchkoliv látek, u kterých máte podezření, že je vaše zvířátko spolklo.

             
Organofosfáty jsou organické směsi jako je malathion, diazinon a fenthion a karbamáty, neznámější pod názvy karbaryl a karbofuran. Jsou to neurologické jedy obsažené v pesticidech běžně užívaných pro péči o trávník a zahradu a v produktech proti vším a klíšťatům. Známky otravy těmito produkty jsou nadměrná slinivost, močení a vyprazdňování, dále zvracení, průjem a rozšířené zorničky.
Pokud zvířátko pozřelo větší dávku neurologických toxinů, může být jediným a také posledním příznakem jeho náhlá smrt.

              
Pyrethriny a pyrethroidy, jak přírodní tak i syntetické jsou neurologické jedy. V přírodě mají názvy pyrethrin I a II. Syntetické směsi obsahují allethrin, resmethrin a permethrin. Jsou obsaženy v insekticidech a některých prostředcích proti ektoparazitům (např. Diffusilu a Arpalitu) ve sprejích, rosolech a šampónech a v produktech pro péči o zahradu a dům. Známky otravy jsou nadměrné slinění, zvracení, průjem, třesavka, extrémní podrážděnost nebo depresivní stavy a v nejhorším případě i smrt!

          
Strychnin je používán jako jed na myši, krysy a krtky. Je to také běžná návnada na divoké vlky. Dá se koupit ve formě tablet fialové, červené nebo zelené barvy. Známky otravy jsou natolik typické, že se při stanovení diagnózy nelze splést. Začátek je náhlý (méně než dvě hodiny), první příznaky jsou třesavka a podrážděnost, poté se objeví intenzívní bolestivé nervové záchvaty trvající cca 60 vteřin během kterých kočka zaklání hlavu, nemůže dýchat a začíná modrat. Tato charakteristika se používá právě pro stanovení přesné diagnózy. Dalšími příznaky toho, že je zasažena i nervová soustava jsou chvění, hryzání, slintání, nekontrolovatelné svalové křeče, kolaps a podlomení nohou.
Záchvaty v důsledku pozření strychninu a dalších jedů ovlivňujících centrální nervovou soustavu jsou někdy chybně diagnostikovány jako epilepsie. Taková identifikace je hrubá chyba, protože v případě strychninu je důležitý okamžitý zásah veterináře.
Pokud kočka projevuje tyto příznaky a je tedy zasažena centrální nervová soustava, neztrácejte čas s pokusy o vyvolání zvracení. Je důležité vyvarovat se všech hlasitých zvuků nebo zbytečného zvedání a poponášení kočky, protože může být pět vyvolán záchvat. Přikryjte kočku dekou nebo kabátem a okamžitě jeďte na nejbližší veterinární kliniku.

         
Flurooctan sodný je chemická sloučenina užívaná jako jed na krysy; je směsí obilí a další potravy pro hlodavce. Je tak účinný, že kočky a psi mohou být otráveni i pouhým snědením mrtvého hlodavce. Začínající příznaky jsou náhlé a projevují se zvracením doprovázeným chvěním a snahou se vyprázdnit, potácivou chůzí, atypickými pohyby nebo záškuby a kolapsem. Záchvaty nejsou vyvolávány vnějšími podněty tak, jako je tomu např. při požití strychninu.

          Požití
nemrznoucí směsi je jednou z nejběžnějších otrav u koček, protože ethylen glykol, jeho hlavní složka, má sladkou chuť, která kočky a psi láká. Jedna čajová lžička nemrznoucí směsi může zabít kočku středního vzrůstu. Příznaky otravy se objevují náhle a zahrnují zvracení, nekontrolovatelnou chůzi, slabost, strnulost a bezvědomí. Smrt může nastat od 12 do 36 hodin. Záchvaty nejsou příliš běžné. Kočky, které se z akutní otravy zotaví můžou mít poškozené ledviny a může nastat jejich selhání.

         
Žíraviny (kyseliny a alkaloidy) jsou obsaženy v čistících prostředcích pro domácnost, čističích odpadů a rozpouštědlech. Pokud jsou požity můžou způsobit popálení tlamičky, jícnu a žaludku. Některé případy jsou spojeny s akutní perforací (nebo pozdějším zúžením) jícnu a žaludku. Při takovéto příhodě omyjte kočce tlamičku. Podejte jí vodu nebo sodovku přímo do tlamičky a poté 2 čajové lžičky rostlinného oleje. Lze ho přidat i do kočičího žrádla. Zvyk podávání kyseliny pro neutralizaci alkaloidů a opačně už není v žádném případě doporučován, jelikož způsoboval poškození přirozeného prostředí žaludku. Nesnažte se vyvolat zvracení, mohl by se tím protrhnout žaludek a popálit jícen.

         
Tabákové výrobky způsobují podráždění, slinění, zvracení, svalovou slabost, kóma a dokonce i náhlou smrt, protože příznaky otravy se mohou vyvinout do několika minut. Marihuana způsobuje nucené pohyby svalstva, depresivní stavy nebo podrážděnost, třesavku a slinění. Větší množství může být pro zvíře smrtelné.

         
Aspirin a další léky poskytující úlevu od bolesti má jistě každý ve své domácnosti, ovšem otrava těmito látkami může být velice vážná. Pokud je aspirin dáván zvířeti, předepsaná dávka se musí přísně dodržovat. Příliš mnoho aspirinu může vést až k chudokrevnosti a střevnímu krvácení. Ibuprofen a naproxen způsobují bolestivé potíže v oblasti trávicího traktu. Jedna 200miligramová tableta ibuprofenu může být toxická pro psa malého vzrůstu.

         
NIKDY NEDÁVEJTE KOČCE NEBO PSOVI Anopyrin, Acylpyrin a další preparáty obsahující kyselinu acetylosalicylovou. U koček působí na kyslík obsažený v jejich krvi a u psů způsobuje vážené depresivní stav a bolesti v krajině břišní. Pokud není rychle z těla odstraněn, pouhé 2 extra silné tablety za 24 hodin stačí k otrávení menšího zvířete. Klinické příznaky se mohou objevit do 1 – 2 hodin a představují nadměrné slinění, otoky pacek a obličeje, deprese a zbarvení dásní do popelavě šedivé barvy. Vyšší dávky bývají obvykle smrtelné.

         
Odpad z domácnosti není obvykle považován za otravný. Kočky jsou však velice vynalézavé co se týče potravy, ale jsou také mrchožrouti a přichází do styku se zdechlinami, tlejícími zbytky jídla, organickým hnojivem a dalšími škodlivými látkami. Kočky jsou také daleko více citlivější co se týče otravy jídlem a projevují se u nich příznaky jako zvracení a bolesti břicha. V některých případech jsou doprovázeny průjmem trvajícím 2 – 6 hodin a který je často se stopami krve. Může se objevit šok – zejména pokud je problém ztížen o fikci bakteriemi. Lehčí případy odezní samy za jeden, dva dny. Mnoho domácích mazlíčků se zajímá také např. o kompost, přičemž toxiny jsou produkovány bakteriemi, které způsobují kvašení. Rychlé a vážné příznaky zahrnují zvracení, krvavý průjem, bolestivé zduření krajiny břišní, třesavku, šok a kolaps.


Jak tedy můžete své mazlíčky před otravou chránit ?

  • Důkladně uspořádejte a uložte všechny pesticidy z dohledu a z dosahu vašich zvířátek. Průběžně se ujišťujte, že víčka jsou pevně uzavřena a že obaly a krabice jsou nepoškozené.
  • Použijte pevné provázky nebo bezpečnostní víčka na koše. Umístěte je do pevného rámu, abyste zamezili nebezpečí jejich spadnutí na zem.
  • Snažte se zamezit přístupu vašich zvířat na trávníky po použití chemikálií. Optejte se těch, kteří chemikálie používají (sousedé, zahradnické společnosti) na informace o tom, jak dlouho látky schnou a jaké jsou konkrétní složky. V případě, že zjistíte, že zvíře přišlo s chemikálií do styku, omyjte mu tlapky nedráždivým mýdlem a vodou.
  • Snažte se zamezit přístupu vašich zvířat do zeleninových a květinových záhonů.
  • Pokud máte na zahradě kompost, vyrobte na něj bednění nebo zakupte velké kontejnery přímo v obchodě.
  • Nikdy nezapomínejte, že „lidské“ léky můžete podat zvířátku jen za předpokladu, že to doporučí veterinář a předepíše přesnou dávku.


 
    
Pro shrnutí zde uvádíme  položky, které se běžně vyskytují v domácnosti a jsou toxické pro kočky:

Acetaminofen

Aceton

Antihistaminika

Antiseptika

Aspirin

automobilové baterie

barvy,barvy a keramika na bázi olova,barvy na bázi zinku,barvy na boty,barvy na vlasy

bělidlo

benzín

brzdná kapalina

čisticí prostředky

čistič karburátoru

čističe bot,čističe s výtažkem z borovice,čističe na skvrny,čističe odpadu

čistý líh

čokoláda

deodoranty

detergenty

dezinfekční prostředky

herbicidy

hnojiva

chladící kapalina

ibuprofen

impregnační látka

insekticidy,jed na šváby,jed na krysy a myši

kerosen

koupelový olej

kuličky proti molům

lak na nehty

lampový olej

laxativa

léky

leštič kovu,leštič nábytku

louh

masti

motorový olej

mýdla

návnady na hmyz,návnady na slimáky

nemrznoucí směs

odlakovač na nehty

odmrazovač čelního skla

ohňostroje

olovo

opalovací mléko s kokosovým máslem

pájedlo

palivo

parfémy

pastelky a voskovky

pěna na hašení požáru

pilulky na hubnutí

plnič zapalovačů

posypová sůl

prášky na spaní,prášky na srdce,prášky proti bolesti

produkty z borového oleje

prostředky proti korozi

protiplísňový nátěr

přípravky na trvalou ondulaci,přípravky na zničení plevelu,přípravky pro péči o bazén

repetenty

rozmrazovače,rozpouštědla

sprej na hubení blech,šampon proti lupům

terpentýn

vyvolávače fotografií

zápalky

Poslední komentáře
14.05.2012 15:18:04: zpětný leasing nemovitostí je perfektní možnost, jak dosáhnout na hotovost www.nebankovni-hypoteky-c...
23.12.2011 18:59:16: zpětné odkazy
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.