kočkopes

Tyto stránky jsou věnované všem našim zvířátkům ať už živým,nebo těm,které už odešli do zvířecího nebe. http://www.travian.cz/?uc=cz12_6180

Nebezpečná čokoláda

Nový příspěvek

Dávejte si dobrý pozor na to, jaké dobrůtky dáváte svým mazlíčkům. Čokoláda by to rozhodně být neměla,protože může Vaše mazlíčky zabít.
Dávejte si dobrý pozor na to, jaké dobrůtky dáváte svým mazlíčkům. Čokoláda by to rozhodně být neměla,protože může Vaše mazlíčky zabít.

Mnozí z nás milují čokoládu, ale málokdo tuší, jaké látky jsou v této dobrotě obsaženy. A protože máme rádi svoje psy, chceme jim všemožně „přilepšovat“. Většinou to však nebývá ku prospěchu psa. Stačí, když se rozhlédneme a vidíme, kolik denně potkáváme „šťastných“ obézních psů, kteří se sotva valí. Jsou ale pamlsky, které neohrožují zvíře jen nepřímo obezitou, ale mohou způsobit samy o sobě vážné zdravotní potíže a mnohdy i smrt zvířete. Také odměňujete svého miláčka čokoládou? Neodoláte, když baštíte tuhle dobrotu, abyste se rozdělili se svým psem? Jsou i takoví, kteří ví, že čokoláda je pro psy toxická a tak tuto pochoutku kupují ve zverimexech s pocitem, že ta „speciální čokoláda pro psy“ tak toxická není. Bohužel opak je pravdou. Po prostudování ingrediencí dané „psí“ čokolády se dozvíte, že je to čokoláda jako každá jiná, jen stojí o pár korun více, protože je jakoby speciálně upravená pro psy.

A čím, že je čokoláda tak toxická?

     Čokoláda obsahuje xantinový alkaloid theobromin (methylxantin), který se nachází v semenech koly, kakaových bobech a v čaji. Mezi methylxantiny se řadí také kofein a theofylin, což jsou také alkaloidy s purinovým jádrem.

   Při pozření vyšších dávek dochází:

    ke stimulaci centrální nervové soustavy, zrychlení činnosti srdeční (pozor na kardiaky, což je většina obézních jezevčíků), smrštění cév v mozkové tkáni, zvýšení stažlivosti srdeční a kosterní svaloviny, zvýšení množství definitivní moči vytvořené ledvinami za určitou dobu.

     Všechny tyto děje jsou příčinou následných klinických příznaků, které nastupují do 6ti až 12ti hodin po pozření čokolády:

 • výrazná žíznivost
 • zvracení
 • průjem
 • výrazné zvýšení srdeční frekvence

Tyto příznaky se mohou dále stupňovat a tak dojde k:

 • nástupu hyperaktivity
 • nadměrnému močení
 • zvýšení krevního tlaku
 • zrychlení dechu
 • ke zblednutí sliznic

Poté nastupuje:

 • porucha hybnosti
 • nepravidelnost srdečních rytmů
 • zvýšení teploty
 • třes
 • křeče

     Zvířata posléze hynou v kómatu, kdy smrt nastane v důsledku srdečního a dechového selhání. Jelikož více než 5O% tzv. „sídlišťových obézních psů“ trpí srdeční či ledvinnou nedostatečností, je pro ně otrava čokoládou o to nebezpečnější a se šancí na uzdravení mnohem menší.

Nejnižší obsah metylxantinů je v čokoládě bílé. Čokoláda na vaření je asi 10x jedovatější než čokoláda mléčná. V testech toxicity byly stanoveny smrtelné dávky pro psa. Pokud výsledky těchto testů vztáhneme na psa o váze 5 kg, pak pro celou polovinu pětikilových psů, kteří sní asi 100g hořké čokolády (=1 tabulka), je tato dávka smrtelná. U čokolády na vaření stačí při stejné váze psa asi 40g, u mléčné je to asi 250g. Mírné příznaky se mohou objevit už po pozření asi 50g mléčné, 20g hořké a 7g čokolády na vaření. (Uvedená množství jsou pouze orientační, každý pes je jiný, některému stačí mnohem méně, jiný je zase odolnější).

 

A nyní rady, jak postupovat, když zjistíme, že náš pes snědl čokoládu?


         Není nač čekat, zejména pokud se jedná o větší množství. Čím dřív se s tím začne
něco dělat, tím větší je šance, že se podaří psa zachránit. Pokud to zjistíme nejpozději do 4 hodin po tom, co pes čokoládu snědl,  bývá účinné vyprázdnění žaludku. I když existují způsoby, jak přimět psa ke zvracení různými „domácími“ způsoby, je lépe nechat to na veterináři, protože má k tomuto účelu účinné preparáty a jen on posoudí, zda je dobré u psa zvracení vyvolávat. V době, kdy již nastoupily účinky jedu je totiž pro psa zvracení nejen neúčinné, ale i velmi nebezpečné, protože hrozí vdechnutí zvratků. Pokud uplynuly více jak 4 hodiny od pozření čokolády, je třeba psa neprodleně dopravit k veterináři. Ve vážnějších případech vyžaduje stav našeho psa několikadenní hospitalizaci a nepřetržité sledování (samozřejmě záleží na jeho stavu).

 

A jak vyvolat u psa zvracení doma, pokud ho přichytíme těsně po činu nebo víme, že to nemůže být déle než hodina, kdy čokoládu zbaštil?

 

Veterinář radí vpravit 1-1,5 polévkové lžíce peroxidu vodiku 3% psovi do krku. Mělo by to vyvolat zvracení. Není to, pravda, návod pro každého, protože každý pes je jiný a funguje na něj něco jiného, ale třeba vám to jednou pomůže….

 

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.